VSE SE JE ZAČELO TUKAJ ...
… v SMETKI, Alternativni veleblagovnici, ko me je prijateljica Julija prvič povabila na pravično kavo Buna! V meni je vzbudila cel kup vprašanj! Začela sem se spraševati kaj sploh je pravična kava? Kaj naj bi bila Alternativna veleblagovnica? In kaj je Julija mislila s tem, ko je rekla, da ima na policah trgovine družbeno odgovorne izdelke?
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Pa kaj si ti ja nor, kake face so pa toti Štajerci! In ena takšnih fac je tudi Julija Beršnjak, ki je vodja Alternativne veleblagovnice v centru mesta Maribor. Vedno nasmejana in pozitivna, pripravljena deliti zgodbe o pravični trgovini in podobnih stvareh.
Povabilo na kavo sem sprejela in moram vam priznati, da je bila odlična! Tako sem začela redno zahajati v Smetko na pravično kavico in ob vsakem novem obisku sem bila vedno bolj navdušena nad tem, kar mi je Julija pripovedovala. Tudi izdelki v trgovini so me vedno znova pritegnili in vrednote, ki jih je zagovarjala prav tako. Z vsakim novim nakupom, ki sem ga opravila, sem se vedno bolj začela zavedati moči, ki jo imamo kot kupci!
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Smetka je mlado družbeno odgovorno podjetje, ki se je razvilo iz ravno tako poimenovanega projekta v okviru socialnega podjetja društva Aktiviraj se. Ustanovitelji društva so se spoznali kot prostovoljci pri prvi pravični trgovini v Mariboru, ki je vrata odprla leta 2009. Kasneje, ko so trgovino zaprli je med njimi ostala želja, da se pravična trgovina vrne v Maribor. Z odprtjem Alternativne veleblagovnice Smetka so to željo potem uresniči.
V Smetki ponujajo izdelke z družbenim učinkom, ter s tem spodbujajo kupca k odgovornemu nakupovanju. Gre za izdelke socialnih podjetij, ekoloških kmetij ter produkte raznih lokalnih oblikovalcev. Zavzemajo se tudi za promocijo in nakupovanje izdelkov iz pravične trgovine. Eden takšnih njihovih partnerjev je Pravična trgovina 3MUHE iz Ljubljane, ki ponuja izdelke s certifikatom »fairtrade«, to pomeni, da so ekološki in okolju prijazni. V posebni ponudbi pa imajo tudi pravično in ekološko v Sloveniji praženo kavo Buna, ki zagotavlja poznavanje porekla, svežine, preglednost in odgovornost do okolja.
Pravično, reciklirano ali iz druge roke je njihovo glavno vodilo, pri izbiri izdelkov. Sodelujejo z Ropotarnico, ki jim kot središče ponovne uporabe zagotavlja pester izbor čudovitih ponovno uporabljenih predmetov. Ker pa je bila količina zavrženih predmetov, pri zbiranju še vedno zelo velika, so skupaj z Recycling Lab-om začeli izdelovati reciklirane izdelke iz odpadnega materiala. V razvojnem centru društva Aktiviraj se ustvarjajo unikatne izdelke iz odsluženih oblačil in metražnega blaga, ki ga ljudje prinesejo v Smetko in Ropotarnico. Tako so nastali enkratni izdelki pod blagovno znamko 100%R, ki so na voljo tudi na prodajnih policah v trgovini.
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Kasneje je ta ljubezen in veliko zanimanje za pravično trgovino in podobne teme preraslo v to, da mi je Julija ponudila priložnost prostovoljnega dela pri društvu Aktiviraj se, ki se zavzema za razvijanje socialnih projektov in spodbujanje aktivnega življenja. Društvo si prizadeva izboljšati razmere na trgu dela, motivirati in aktivirati brezposelne osebe ter jim zagotoviti pridobitev novih znanj, sposobnosti in izkušenj. Izvajajo tudi programe neformalnega izobraževanja in medgeneracijska druženja.
Aktivno sem začela pomagati pri raznih dogodkih, recikliranih delavnicah ter sodelovala pri malih projektih. Kot prostovoljka v Smetki, sem spoznala pravi koncept pravične trgovine, lokalna socialna podjetja ter se poučila o tem kako pomembno je biti premišljen pri potrošnji dobrin. Seznanila sem se z izdelki v trgovini ter postala vse bolj zavestna in odgovorna pri nakupovanju. Ali ste se dejansko res kdaj vprašali kaj sploh kupujemo vsak dan? Iz kje prihajajo kupljeni izdelki? Pod katerimi pogoji so bili narejeni? So bili delavci v proizvodnji pravično plačani?
Kaj torej pravična trgovina sploh pomeni?
Koncept pravične trgovine se zavzema za trgovinski sistem, ki v ospredje postavlja ljudi in promovira socialno, ekonomsko in okoljsko pravičnost. Osredotoča se na lokalne proizvajalce in male kmete ter s tem promovira trajnostni razvoj, z vzpostavljanjem dolgoročnih partnerstev pa vlagajo v okolju prijazno proizvodnjo. Vzpodbuja ročno pridelavo izdelkov, ekološko kmetijstvo in uporabo recikliranih materialov. Nakup pravično-trgovinskih izdelkov pomeni odločitev za izdelke, ki so bili izdelani oziroma pridelani na načine, ki pozitivno vplivajo na človeka ter njegovo družbeno in naravno okolje.
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
V zadnjem tednu februarja in v prvem tednu marca se ves svet poveže in še bolj aktivno zaživi s širjenjem besede o pravični trgovini. Pravična tedna so oblikovali v znak podpore gibanju ter ozaveščanju o pravično trgovskih praksah. ODLOČIMO SE ZA PRAVIČNO, DELUJMO ODGOVORNO! je glavno vodilo kampanje. #FairtradeFortnight #Pravičnatedna
V znak podpore pravični trgovini smo v Smetki organizirale pravično čajanko. Povabila sem še ostale svoje prijateljice, ki sem jih poprej že večkrat pripeljala na pravično kavico in delila z njimi idejo o pravični trgovini. Vse udeleženke na fotografijah smo bile oblečene v etično - ekološko proizvedene majice, ki jih ponuja Alternativna veleblagovnica na svojih prodajnih policah.
Tukaj se je začela moja pot zanimanja za bolj trajnosten način življenja. Začela sem se zavedati, da lahko z nepremišljenimi nakupi škodujemo okolju in ljudem. In tako sem se podala na pot raziskovanja takšnih tem kot so Pravična trgovina, Zero-waste, Trajnostna moda, Recikliranje itd.
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija
Photo: Kat Diaz Photography, MUA: Patricija Lucija