ODGOVORNO NAKUPOVANJE + AlterŠOPING lokalno doživetje

Kje in kako začeti odgovorno nakupovati?

Eden prvih korakov po poti bolj trajnostnega načina življenja je bil, ko sem se odločila za bolj zavestno, premišljeno in odgovorno nakupovanje. Poprej, ko sem kupovala v konvencionalnih oz. običajnih trgovinah, se nisem nikoli spraševala iz kje prihajajo izdelki, pod kakšnimi pogoji so bili proizvedeni in ali so sploh dobri za moje zdravje, po končanih nakupih pa se je doma v košu za smeti nabiralo vse več odpadkov. Vsak nakup nosi svoje posledice! In ko sem se začela tega zavedati, sem postala vse bolj zavestna pri izbiri in potrošnji dobrin.

Začnemo lahko tukaj in zdaj. Vsak dan znova se lahko odločite za pozitivne spremembe, ki bodo koristile tako vam, kot tudi vašemu lokalnemu okolju. Z vami želim torej deliti nekaj preprostih nasvetov, kako lahko začnete bolj odgovorno nakupovati:

  1. Ali ta izdelek/oblačilo zares potrebujem? Pred nakupom si postavite ključno vprašanje in nanj kar se da iskreno odgovorite. Ali te stvari, ki jih želite nakupiti zares potrebujete? Pobrskajte med svojimi stvarmi in zagotovo boste našli še veliko zanimivih izdelkov/oblačil, ki jih lahko ponovno uporabite, reciklirate ali izmenjate.

  2. Načrtujte! Preden se odločite za nakup si doma pripravite seznam izdelkov, ki jih zares potrebujete. Če stopite v trgovino brez namena se vam bo prav zagotovo zgodilo, da boste kupili stvari, ki jih ne potrebujete. Ne pustite se zavesti marketinškim pastem, bodite odgovorni potrošniki. Zavedajte se, da je moč v vaših rokah. Tisto kar kupujete, temu dajete moč.

  3. Izposodite si ali izmenjajte! Knjige si lahko izposodite v knjižnici, šivalni stroj pri prijateljici in orodje za popravilo kolesa pri sosedu. Vse več pa je tudi različnih izmenjevalnic, ki so prisotne v večjih mestih po Sloveniji. V Mariboru tako vsak mesec pripravljamo izmenjevalnico oblačil za mlade - Cunjami in si lahko več o tem preberete na tej povezavi - https://zpm-mb.si/novice-dogodki/cunjami-misli-eko-izmenjaj-si-obleko/.

  4. Reciklirajte ali ponovno uporabite! Včasih se med kupom zavrženih predmetov lahko dobi veliko stvari, ki se jih da še vedno ponovno uporabiti. Prebrskajte po omarah v stanovanju ali skritih kotičkih v okolici. Stari servis skodelic lahko postane novi mini vrtiček, stekleni kozarec za vlaganje novi svečnih in stara revija se lahko prelevi v prečudovite nove okraske.

  5. Kupujte predmete/oblačila iz druge roke! Nekaterim se bo verjetno zdel ta nasvet malce “umazan”, ker naj bi potem uporabljali predmete/oblačila, kateri so že bili velikokrat uporabljeni od drugih ljudi in to nekatere moti. Naj vam povem, da tudi takrat ko jeste v restavracijah iz krožnikov, ki so že bili neštetokrat uporabljeni še vedno jeste in tudi v barih ko pijete kavico, tudi takrat so bile skodelice že neštetokrat uporabljene. In kaj pa brisače v hotelih? Na to verjetno niste nikoli pomislili, ne? Poskušajte preseči staro mišljenje o predmetih/oblačilih iz druge roke, saj ne samo da omogočajo cenejši nakup ampak s tem tudi ni izkoriščanja delovne sile.

  6. Kupujte manj in bolj trajnostno! Izbirajte stvari, katerih kakovost in oblika sta trajni. Tako kot nekoč, ko so naše babice kupovale z namenom, da ostanejo stvari čim dalj časa pri hiši. Pri izbiri pa so bile pozorne še na to, da so izdelke lahko po končani uporabi reciklirale, ponovno uporabile ali predelale. Izdelki naj bodo zato iz čim bolj naravnih materialov (les, železo, steklo, papir, naravni tekstilni materiali).

  7. Izberite lokalno/domače/ekološko! Na trgu obstaja že veliko alternativ konvencionalni trgovini, ki ponujajo izdelke, ki so primerni za vsakdanjo uporabo. Podprite lokalna ali socialna podjetja, ki izdelujejo produkte s trajnostno noto in ki podpirajo proizvodnjo, ki je bolj prijazna do okolja in ljudi. Z nakupovanjem pri lokalnih proizvajalcih tako zagotovimo, da ostane dobiček na lokalni ravni ter s tem pripomoremo k večji kvaliteti svojega življenja in življenja vseh ostalih.

  8. Izberite izdelke iz pravično trgovinskih verig! Pri nakupovanju novih izdelkov izberite dobrine, ki so narejene po načelih pravične trgovine. Takšni nakupi zagotavljajo, da vsi proizvajalci v verigi za svoje delo dobijo pravično plačilo, da ni bilo vpletenega prisilnega ali otroškega dela ter da so ženske za svoje delo plačane enako kot moški. Kava, kakav in sladkor so ene najbolj izkoriščenih surovin, ki jih konvencionalna trgovina izkorišča sebi v prid, zato se raje pri nakupu teh surovin odločimo za pravične.

Foto: Ana Saksida (Zadruga Dobrina)

Foto: Ana Saksida (Zadruga Dobrina)

»U.R.S.A. AlterŠOPING LOKALNO DOŽIVETJE«

AlterŠOPING lokalni sprehod sem sestavila z mislijo na odgovorno nakupovanje. S takšnimi nakupi lahko podpremo lokalna podjetja, ki se resnično trudijo za trajnostni razvoj in stvari delajo iz srca. V doživetju vam bom predstavila bolj odgovorno in etično plat mesta Maribor. Povezala sem male lokalne trgovine, socialna podjetja ter umetniške ateljeje, ki se trudijo ponuditi nekaj čim bolj Slovenskega, lokalnega in pristnega tako za zunanje obiskovalce kot tudi lokalne prebivalce. Obiskovalci imate v doživetju vključene tudi degustacije. Prisrčno vas vabim na tri dnevno lokalno doživetje, ki bo potekalo v sklopu Rajzefiber FESTIVALA SPREHODOV (26.3.2019 - 31.3.2019).


V četrtek 28.3.2019 vam bom razkrila LOKALNE Oblikovalce, ki izdelujejo trajnostna in modna oblačila v Mariboru! Spoznali boste modne designerje, ki se trudijo izdelovati oblačila z etično noto, uporabljajo naravne materiale in izdelujejo lokalno. Vsako oblačilo je zase posebno in unikatno in ima za seboj čudovito zgodbo. Sprehod začnemo ob 15:00 uri z začetno točko v Rajzefiber Biro.


V petek 29.3.2019 vas bom popeljala po LOKALNIH Trgovinah. Spoznali boste male skrite trgovinice po centru Maribora, ki nam ponujajo veliko alternativ, kjer lahko kupite ekološke, lokalne in pravične izdelke. S takšnimi nakupi podpiramo lokalno ekonomijo ter pomagamo socialnim podjetjem, neprofitnim organizacijam in ekološkim pridelovalcem, ki stremijo k načelom in viziji o bolj pravični in okolju prijazni družbi. Sprehod začnemo ob 15:00 uri z začetno točko v Rajzefiber Biro.


V soboto 30.3.2019 pa vam bom prestavila LOKALNE Umetnike/Rokodelce /Obrtnike, ker je kreiranje s svojimi lastnimi rokami dar podarjen od Boga, še boljše pa je ko ta dar delimo z ostalimi ljudmi. Spoznali boste lokalne umetnike, rokodelce ter obrtnike, ki se trudijo ohranjati Slovensko kulturo in umetnost z oblikovanjem tradicionalnih in avtentičnih produktov narejenih v Mariboru in njegovi okolici. Sprehod začnemo ob 10:00 uri z začetno točko v Rajzefiber Biro.

Vsi sprehodi bodo trajali približno uro in pol. Seveda sem jih prilagodila tudi vam - obiskovalcem, da si lahko pobližje ogledate izdelke, povprašate za nasvete ali postavite kakšna dodatna vprašanja, ki vas zanimajo. Mogoče pa vas bodo prisotni umetniki, oblikovalci in lastniki trgovin navdihnili za kakšne nove ideje, tako kot so navdihnili mene, med tem, ko sem raziskovala kje lahko odgovorno nakupujem po Mariboru in naletela na prave zaklade.